flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Роз'яснення щодо сплати судового збору у цивільному та адміністративному судочинстві

25 квітня 2013, 11:15

З 01 листопада 2011 року набрав чинності Закон України «Про судовий збір». У зв'язку з неодноразовими зверненнями громадян, хочу надати роз'яснення деяких положень вказаного Закону.

Судовий збір – це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат, передбачених ст.79 Цивільно-процесуального Кодексу України, ст.87 Кодексу Адміністративного судочинства України.

Платниками судового збору являються особи, які звертаються до суду.

Судовий збір не справляється за подання: заяви про перегляд Верховним Судом України судового рішення у разі встановлення міжнародною судовою установою порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом; заяви про скасування судового наказу; заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення; заяви про поворот виконання судового рішення; заяви про винесення додаткового судового рішення; заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, органів дізнання, досудового слідства, прокуратури або суду та в інших випадках.

Судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 01 січня календарного року. У 2013 році вона склала 1147грн. у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Ставки судового збору за подання до суду: з позовної заяви майнового характеру – 1 % від ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати (наприклад, ціна позову 5000грн., мінімальна ставка судового збору – 229грн.40коп. – це 0,2 розміру від 1147грн.), мінімальна ставка судового збору у 2013 році становить 229грн.40коп., а максимальна – 3441грн.; позовної заяви немайнового характеру – 0,1% розміру мінімальної заробітної плати (114грн.70коп).; про розірвання шлюбу – 0,1% розміру мінімальної заробітної плати (114грн.70коп.); про видачу судового наказу – 50% ставки, що визначається з оспорюваної суми у разі звернення до суду з позовом у порядку позовного провадження; апеляційної скарги на рішення суду – 50% ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви; касаційної скарги на рішення суду – 70% ставки, що підлягає сплаті при подані позовної заяви; адміністративного позову майнового характеру – 1% розміру майнових вимог, але не менше 0,1розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальної заробітної плати (мінімальна ставка – 114грн.70коп., максимальна -2294грн.); немайнового характеру – 0,03 розміру мінімальної заробітної плати (34грн.41коп. у 2013 році); апеляційної скарги на рішення суду -50% ставки, що підлягає сплаті при подані позовної заяви; касаційної скарги на рішення суду – 70% ставки, що підлягає сплаті при подані позовної заяви.

За видачу судами документів: за повторну видачу копії судового рішення – 1грн. за кожний аркуш копії; за видачу дубліката судового наказу та виконавчого листа – 3грн.; за роздрукування технічного запису судового засідання – 5грн. за кожний аркуш тексту; за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання – 15грн.

Пільги щодо сплати судового збору. Від сплати судового збору звільняються: позивачі за подання позовів про стягнення заробітної плати, поновлення на роботі, про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодження здоров'я, а також смертю фізичної особи; про стягнення аліментів; нваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів (партизанів, які загинули чи пропали безвісти); інваліди 1 та 11 групи; громадяни, віднесені до 1 та 11 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; позивачі за подання позовів про уточнення списку виборців; про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення злочину та інші.

Судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі виключно через установи банків чи відділення зв'язку.

Сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду у разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору у більшому розмірі, ніж встановлено законом; повернення заяви або скарги; відмови у відкритті провадження у справі; залишення заяви або скарги без розгляду; закриття провадження у справі.

Враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за наданням доказів про тяжкий матеріальний стан відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше як до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати, враховуючи майновий стан сторони у справі.

Судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду державного бюджету України.

При зверненні з позовом або скаргою до Снігурівського районного суду судовий збір сплачується на розрахунковий рахунок 31210206700317 УДКСУ у Снігурівському районі (Снігурівський район), Банк одержувача: ГУДКУ у Миколаївській області, МФО 826013, ККД 22030001, Код одержувача (код за ЄДРПОУ) 36895877, призначення платежу: судовий збір за позовом _______

Снігурівський районний суд Миколаївської області, Код ЄДРПОУ 02892712).

Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення правосуддя, зміцнення матеріально-технічної бази судів, включаючи створення та забезпечення функціонування Єдиної судово-інформаційної системи, ВЕБ-порталу судової влади, комп'ютерних локальних мереж, сучасних систем фіксування судового процесу, придбання та обслуговування комп'ютерної та копіювально-розмножувальної техніки, провадження електронного, цифрового підпису.

 

Голова суду
К.І.Устіченко

 

Районна газета «Вісті Снігурівщини» 31-33 від 25 квітня 2013 року