Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Згідно з законом, з заявою про злочин можуть звертатись заявник (особа, якій відомо про вчинене кримінальне правопорушення) та потерпілий (особа, щодо якої вчинено кримінальне правопорушення).
Заява подається на ім’я начальника відповідного (за місцем вчинення кримінального правопорушення) відділку міліції або прокурора й повинна містити відомості про потерпілого (ПІП, адреса реєстрації та проживання), виклад обставин, що свідчать про наявність ознак кримінального правопорушення, вид та розмір шкоди, якщо таку було заподіяно, прохання невідкладно внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення, за необхідності прохання залучення до кримінального провадження у якості потерпілої особи, дату подання заяви та підпис заявника (потерпілого). До заяви слід додати документи, що підтверджують викладені у ній обставини.
Одержавши таку заяву, слідчий, прокурор повинні невідкладно, але не пізніше 24 годин, внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Законом чітко визначено, що відмова у прийнятті та реєстрації заяви про кримінальне правопорушення не допускається (ст.214КПК України).
Якщо ви вважаєте себе особою, потерпілою від злочину й ним вам заподіяно шкоду, при подачі заяви необхідно вимагати, щоб відповідна посадова особа попередила вас про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про злочин, а також надала вам пам’ятку потерпілого. Якщо ви не впевнені, що ваша заява зареєстрована, вимагайте витяг із Єдиного реєстру, який вам зобов’язані надати.
Права і обов’язки потерпілого виникають з моменту подання заяви про вчинення щодо особи кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого. Права заявника значно вужчі, ніж права потерпілого у кримінальному провадженні. Заявнику лише повідомляють про початок досудового розслідування та про прийняте рішення.
Контроль за надходженням і розглядом відповідних заяв про вчинення кримінального правопорушення, покладається на відповідного прокурора, дія чи бездіяльність якого також може бути оскаржена в судовому порядку.
Крім того, бездіяльність слідчого та прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру може бути оскаржена слідчому судді протягом десяти днів з моменту вчинення бездіяльності.
І. Квєтка
слідчий суддя
Снігурівського районного суду
Громадсько-політична газета "Вісті Снігурівщини" № 98-99 (10840-841) 4 грудня 2014 р.
2016 © Всі права захищені