flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Зміни в законодавстві

17 березня 2021, 14:27

Сьогодні, набув чинності Закон України № 1231-ІХ від 16 лютого 2021 року  “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху”.

Цим законом, внесені зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та до Кримінального кодексу України.

Так, відповідно до Закону:

-  притягнути водія до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного сп'яніння або під впливом лікарських засобів, що сповільнюють реакцію можна протягом року з моменту вчинення правопорушення. До ухвалення змін, цей термін складав три місяці.

- посилено відповідальність за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння. Перший раз доведеться поповнити бюджет на 17 000 грн та попрощатись з водійськими правами на один рік.  За повторне порушення протягом року передбачено покарання у розмірі 34 тисяч грн і позбавлення прав вже на 3 роки. Якщо ж водій сяде за кермо п'яним втретє, то за це передбачений штраф у 51 тисячу грн, а також громадянина позбавлять водійських прав на 10 років з конфіскацією його транспортного засобу. Окрім цього, до особи може бути застосовано адміністративний арешт строком до 15 діб.

- встановлено, що вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду, - тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі 34 тис. грн або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі 34 тис. грн або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб.

кримінальний кодекс України доповнено статтею 286-1, яка передбачає покарання за скоєння  ДТП в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння, у результаті якої потерпілий отримав травми середньої тяжкості у вигляді позбавлення волі на строк до 3 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від 3 до 5 років.

  • якщо потерпілий отримав тяжке ушкодження, водієві загрожуватиме позбавлення волі на строк від 3 до 8 роківта позбавлення прав терміном від 5 до 8 років.
  • якщо сталася ДТП з летальним результатом, то водій який перебував у стані сп'яніння може бути позбавлений  волі на строк від 5 до 10 роківз позбавленням прав на такий же термін.
  • за  ДТП з декількома жертвамиводій може бути отримати покарання у вигляді позбавлення  волі терміном від 7 до 12 років з позбавлення прав терміном від 7 до 10 років.

Окрім цього збільшився розмір штрафів. Так, за їзду без шолома чи з непристебнутим паском безпеки, доведеться заплатити 510 грн.

- перевищення встановлених обмежень швидкості руху більш як на 20 км/год, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг,  зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів обійдеться у 340 грн, або у 510 грн за проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону, порушення правил користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами, розмови по мобільному без використання пристроїв для розмов без використання рук, а так само порушення правил навчальної їзди.

 - за ненадання переваги в русі транспортним засобам аварійно-рятувальних служб, швидкої медичної допомоги, пожежної охорони, поліції, що рухаються з увімкненими спеціальними світловими або звуковими сигнальними пристроями, ненадання переваги маршрутним транспортним засобам, у тому числі порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів, а так само порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху, - штраф становитиме 680 грн.

- за перевищення швидкості більше як на 50 км за годину будуть карати штрафом в розмірі 1 700 грн.

- за створення аварійної ситуації треба буде заплатити 1445 грн.

- за залишення місця ДТП, до якої вони причетні   водіїв будуть карати штрафом у розмірі 3400 грн, або позбавленням права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років.

- за порушення правил дорожнього руху, що призвели до пошкодження транспортних засобів чи іншого майна, караються штрафом у розмірі 850 грн.

- за керування транспортним засобом особою,  яка не має при собі водійського посвідчення, реєстраційного документу на транспортний, або, у встановлених законом випадках, полісу обов'язкового цивільного автострахування,  або не пред'явила його поліцейському передбачає накладення штрафу у розмірі 425 грн.

  • за керування транспортним засобом особою, яка не має права керуватитранспортним засобом, або за передачу керування транспортним засобом такій особі - сума штрафу складе 3400 грн.
  • керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами,  - тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців;
  • керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобамитягне за собою накладення штрафу в розмірі 20 400 грн.
  • повторне  керування транспортним засобом особою, яка не має права керувати транспортними засобами, тимчасово обмежена в цьому праві або позбавлена права керувати транспортними засобами  протягом року,  карається штрафом у розмірі 40 800 грн з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
  • за перехід дороги у невстановленому місці або безпосередньо перед транспортними засобами, що наближаються чи порушення інших вимог правил дорожнього руху доведеться заплатити 255 грн. Велосипедистів за порушення правил дорожнього руху будуть карати штрафом у розмірі 340 грн.
  • за вчинення цих правопорушень у стані алкогольного сп'яніння  штраф збільшується до 680 грн., якщо цими діями спричинено аварійну ситуацію розмір штрафу зростає до 850 грн.

 За повідомленням пресслужби суду